KŘEČCI
Křeček džungarský
Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s černým podélným pruhem na hřbetě ("úhoří pruh"). Vypadá jako malý medvídek, jeho ocásek a nohy jsou krátké, většinou schované pod tělem. Běžící křeček se valí po zemi jako myška na klíček. V letní srsti je džungar šedý s úhořím pruhem a šedivou hranicí mezi tmavší svrchní stranou a bílým bříškem. V zimní srsti je světlejší, v chladu chovaná zvířata mají až na nepatrné zbytky šedé srst sněhobílou. Pokud je tento křeček chován doma při pokojové teplotě, zůstává jeho letní srst i v zimě. Křeček džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku, takže jeho bílé zimní zbarvení je pro něj ochranou před nepřáteli. vedecké jméno: Phodopus sungorus velikost: délka tela je 10 až 12 cm délka ocasu je 1 cm vzhled: šedohnedá maska, ostatní telo a uši tmave hnedé až cerné, úhorovité pruhy, bricho a koncetiny bílé, tvar tela podobný krecku zlatému dosažitelný vek: asi 2 roky zpusob života: samotár aktivní vecer a v noci rozšírení: stepi v severní, strední a východní Asii hmotnost: 35 až 50 g · zdravá samice privádí na svet mládata 3x i 4x rocne · v drsných podmínkách mení zbarvení podle rocní doby: letní srst je tmavá, prechodné zbarvení · skvrnité a zimní srst je svetlá · neupadá do zimního spánku.
Křeček zlatý/syrský
HISTORIE: Poprvé byl křeček zlatý popsán v roce 1839 přírodovědcem Waterhousem. Teprve v roce 1930 se podařilo zoologovi profesoru Aharonimu z Jeruzaléma v blízkosti Aleppa v Sýrii odchytit prvního živého křečka zlatého. V hluboké noře našel matku s dvanácti mláďaty, z nichž přežila jen 3 (9 jich nepřežilo cestu autem). Velmi brzy přišli na svět potomci těchto sourozenců. Z těchto sourozenců pochází všichni doma chovaní křečci zlatí. Každý křeček zlatý je nějak příbuzný všem ostatním křečkům. POPIS: Tento až 18 centimetrový a až 180 gramový křeček má různé typy i barvy srsti (dlouhá, krátká, lesklá - satén). Na hlavě má malý růžový nosík, pak velice citlivé a ve stáří velmi důležité hmatové vousky, černá korálková očka, ouška a veliké lícní torby, do kterých se mu vejde 2,5 piškotů a nějaké zrní, celkem až polovina své vlastní hmotnosti. Křečci se dožívají se 2 až 3 let. POVAHA: Povaha může být různá: agresivní, kamarádivá, ignorantní. Většinou záleží na okolí (místě koupení), dostatku či nedostatku potravy a chování jeho majitele. Křeček zlatý je samotář, po 2 měsících života se více křečků nesnese.
Křečík roborowského
Velikost: 7 - 9 cm
Váha: 30 - 40 g
Délka života: 2 - 3 roky
Pohlavní dospělost: 14 - 24 dní
Věk vhodný k započetí chovu: 3 - 4 měsíce
Délka cyklu říje: 4 dny
Doba březosti: 19 - 22 dní
Narození: bezproblémový porod, mláďata lysá a slepá, váha 1 - 2 g
Počet mláďat: 1 - 7
Počet vrhů: 3 - 4
Doba kojení, odstavení mláďat: 15 - 21 dní VZHLED: hřbet má světle žlutý s nádechem šedé nebo červenohnědé barvy. Břišní strana a končetiny jsou bílé. Tlapky má, stejně jako křečík džungarský, chlupaté. Poznávacím znamením jsou 2 bílé skvrny symetricky umístěné kolem očí.
POVAHA: křečík Roborowského je velmi plachý a ochočit se jej podaří jen zcela výjimečně. V dostatečně velké kleci (vzhledem k jeho malé velikosti je vhodné i terárium) jich můžete chovat i více pohromadě. Ideální je chovat je v párech.