DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

HLODAVCI

PLCH LESNÍ‚ VELKY A ZAHRADNÍ

PLCH LESNÍ

- je rozšířen v jižním až východním Polsku, ve východních Alpách (v Rakousku a Německu) a v Maďarsku. Jeho výskyt ČR je v Beskydách, v Jeseníkách, Oderských vrších, v Králickém Sněžníku a ojediněle i v podhůří Orlických hor. Plch lesní je vzácný lesní savec. Početnost jeho populací je velmi nízká. V textu Bernské konvenci je tento plch uveden mezi chráněními druhy. V Červené knize PLR je uveden jako vzácný druh. Ochrana tohoto plcha se zakládá na důsledném zachování stanovišť, na nichž se druh dosud vyskytuje. Stanoviště, které tomuto druhu vyhovuje jsou podhorské a horské listnaté, smíšené i jehličnaté lesy, paseky, světliny a křoviny na stráních, vždy s dostatkem místa. Plch lesní si staví kulovité hnízdo, které mívá v průměru 25 až 30 cm. Zimu plch přespává v zemních dutinách mezi kořeny stromů v hloubce 30 až 60 cm, v menší míře i v dutinách stromů. Jako všichni plši se stočí v hnízdě do klubíčka a ocasem si přikryje břicho, hlavy a zátylek. Zimní spánek trvá od září (října) až do dubna (května). Délka zimního spánku je závislá na teplotě a na potravní nabídce na podzim. Ozývá se vrčivými zvuky nebo protáhlým melodickým hlasem. Je všežravý, jako ostatní druhy plchů. Rozmnožování a páření se děje v květnu až v červnu. Samice rodí po 23 až 25 dnech březosti nejčastěji 3 až 5 mláďat, a to jednou za sezónu. Mláďatům se otevírají oči za 16 až 18 dní, jsou kojena 4 týdny a ve dvou měsících života jsou samostatná. Samice s mláďaty žije až do podzimu. Pohlavně dospívají až druhým rokem po přezimování. Dožívají se obvykle čtyř až pěti let, průměrná délka života je však jen dva roky. V populaci převažují samice, samci žijí kromě doby páření samotářsky. Největší úmrtnost způsobuje nedostatek potravy a nepříznivé počasí na podzim a zjara při uléhání a probouzení ze zimního spánku. Sovy i šelmy snižují početnost populace je zanedbatelně.





PLCH VELKÝ

 Plch velký je noční hlodavec, který při hledání potravy obratně šplhá po stromech i keřích. Plchové žijí v rodinách nebo v malých skupinách a staví si několik letních hnízd, která střídají. Kulovitá hnízda, spletená ze suché trávy, listí a mechu umisťují v dutinách stromů a na podobná chráněná místa. Na podzim si plchové vytvoří silnou vrstvu podkožního tuku a zimu přespávají v zimním spánku v hnízdech. Do zimního spánku upadají v září (říjnu) a probouzejí se až v květnu.

Plch velký žije v listnatých, zejména bukových lesích, v křovinách, parcích a zahradách na teplejších a sušších místech. V oblibě má krasová a skalnatá místa. Plši se vyskytují převážně ve velké části střední, východní a jižní Evropy a na Blízkém východě. Od roku 1902 byl vysazen také v Anglii. V České republice je rozšířen ostrůvkovitě pravděpodobně po celém území, žije i v podhorských oblastech, kde místy vystupuje až do nadmořské výšky 1000 metrů.

Plch měří průměrně 13 až 20 centimetrů, ocas měří 11 až 17 centimetrů. Váha plchů se pohybuje v rozmezí od 60 do 160 gramů. Před přezimováním může mít plch velký až 300 gramů.




PLCH ZAHRADNÍ

 

-         je rozšířen v jižním Polsku, středním a jižním Německu, Švýcarsku a Rakousku. Ostrůvkovitě se vyskytuje v České republice (Šumava, Český les, Krušné hory, Labské pískovce, Lužické hory a České středohoří) a na Slovensku. Ten to druh je velice vzácný a jeho početnost se zřejmě rychle snižuje. Proto je zařazen v Červené knize PLR a v textu Bernské konvenci je uveden v seznamu chráněných druhů. Stanoviště plcha zahradního je tam, kde se vyskytují skaliska, kamenné sutě, kamenné zídky nebo i zbořeniště či lesní paseky, sady zahrady i vinice. S oblibou se zdržuje kolem lesních chat seníků, krmelců i osamělých stavení. Zvíře se pohybuje spíše na zemi než na stromech. Tomu odpovídá i složení potravy, kterou je zejména hmyz, drobné formy savců i ptačí mláďata. Z rostlinné potravy jsou to různé druhy ovoce, semena stromů, pupeny i listy. Plch zahradní je jako všichni plši noční živočich, tzn. že se orientuje hlavně sluchem. Letní hnízda si staví v dutinách skal, stromů nebo i v senících, chatách a jiných osamělých staveních. Hnízda k zimnímu spánku, ve kterých obvykle přezimuje několik jedinců, jsou vystlaná trávou a listím. Do zimního spánku upadávají v říjnu až počátkem listopadu; probouzejí se koncem dubna až května; při mírném počasí v zimě občas procitají. Krátce po přezimování se páří. V té době se ozývají jasným “cú”, jinak opět charakteristickým vrčením. Doba březosti je 21 až 23 dní, samice rodí jednou za sezónu nejčastěji 4 až 6 mláďat (obvykle v květnu a červnu). Mláďatům se po 18 dnech otvírají oči; jsou kojena 4 týdny a po 5 až 6 týdnech se osamostatňují. Nejdelší věk jedinců je pět až šest let. Plchů zahradních ubývá, protože ubývá i jejich přirozené prostředí, ve kterém žijí.